Чернівецька область у роки Другої світової війни

  • Головна
  • Чернівецька область у роки Другої світової війни

Чернівецька область у роки Другої світової війни

Розділ стаціонарної експозиції висвітлює події, які відбувались на території Чернівецької області в роки Другої світової війни (1 вересня 1939 р. – 2 вересня 1945 р.).

З 22 червня по 7 липня 1941 року на території Чернівецької області велися жорстокі бої між частинами Червоної армії та підрозділами румунської армії – союзниці Вермахту. В експозиції представлені фото зруйнованих будинків, картосхема боїв, фото, речі, зброя.

Після відступу Червоної армії на Буковині було зроблено спробу встановлення української влади членами Організації українських націоналістів. Прихід румунської армії змусив частину українських націоналістів боротися за державність за межами краю – було створено Буковинський курінь під проводом П. Войновського.

Повернення румунської влади супроводжувалися репресіями за політичною та/або етнонаціональною ознаками: масовими розстрілами цивільного населення; створенням у Чернівцях єврейського гетто; організацією концтаборів; масовим вивезенням населення на примусові роботи до Румунії та Німеччини. В експозиції приділена увага тодішньому чернівецькому примару Т. Поповичу, пізніше включеному до когорти «праведників світу» за порятунок чернівецьких євреїв.

Проявами руху опору в роки війни на теренах краю були:

- націоналістичне підпілля (мельниківське спрямування представлене Буковинською Українською Самооборонною Армією (БУСА) під проводом В. Лугового; бандерівське – буковинськими загонами УПА);

- комуністичне підпілля – хотинськими комсомольцями.

В експозиції рух опору відображено фотографіями, документами та речами.

З березня 1944 р. область повертається під радянський контроль (наявна карта-схема проведення Проскурівсько-Чернівецької та Умансько-Ботошанської операцій). На Буковині було проведено мобілізацію. Серед мешканців Чернівецької області, які воювали в лавах Червоної армії, є нагороджені орденами та медалями, серед них: Герой Радянського Союзу І. Козачук з с. Прилипче, повний кавалер орденів Слави М. Дутка з с. Каплівка та інші (фото, речі і документи є на стенді та у вітрині).

Після війни сталінський режим в області проводив жорстоку політику насильницької радянізації та пов`язаних із нею репресій. Це викликало опір населення (на теренах краю продовжували діяти підрозділи УПА). В експозиції можна побачити макет фрагменту криївки, схему ОУН Чернівецької області, фотографії, листи, речі представників націоналістичного підпілля та членів їхніх родин, які потрапили у махових радянської репресивної машини.

Чернівецький обласний краєзнавчий музей

Чернівецький обласний краєзнавчий музей

Детальніше

Наші Контакти


2024 Всі права захищено