Хотинський історичний музей


Створений у 1963 році як громадський музей, а 1968 році йому було присвоєно звання «Народний». 1982 року музей став відділом Чернівецького обласного краєзнавчого музею, а з 1 березня 2019 року – його філією. Музей знаходиться в самому центрі м. Хотин, в мальовничому і затишному парку за адресою: вул. Свято-Покровська, 17.

Станом на 1 січня 2019 року фонди музею налічують 1945 музейних предметів основного фонду. Експозиція музею розміщена в шести залах і знайомить відвідувачів з історією краю від найдавніших часів до наших днів.

Своєрідною, цікавою і багатою книгою про минуле і теперішнє Хотинщини став історичний музей. Це і не дивно, адже з давніх часів Хотин був перехрестям великих торгових шляхів, і саме тут збиралися найбільші ярмарки, на які прибували купці з багатьох країн Європи, саме тут збудована одна з найбільш відомих кам’яних фортець, стіни якої були збудовані у другій половині ХІІІ століття. 2007 року Хотинська фортеця була визнана одним із Семи чудес України.

Хотинщина, як і вся Буковина, була ареною завойовницьких битв. Неодноразово Хотин приносив славу українським козакам та їх полководцям. З цим містом нерозривно пов’язані імена багатьох відомих людей – це Михайло Ломоносов, Василь Докучаєв, Давид Гурамишвілі, Олександр Афанасьєв-Чужбинський, всім відомі козацькі отамани – Богдан Хмельницький, Петро Сагайдачний, а також французький воєнний інженер Гійом-Левассер де Боплан.

Крім матеріалів про події сивої давнини, в музеї висвітлюються і події більш пізнього часу: це Хотинське повстання 1919 року, діяльність Хотинського молодіжного підпілля в роки Другої світової війни. В 2018 році в музеї створено стаціонарну виставку, присвячену участі хотинчани у Революції Гідності і проведенні АТО та ОСС на Сході України.

Працює у філії молодший науковий співробітник Дмитро Володимирович Заруднєв.