Відкриті фонди


Фонди – серце музею, натхнення науковців та зацікавленість відвідувачів. Це – скарбниця, що постійно поповнюється новими цінними експонатами. Та не все цікаве потрапляє в основні експозиції музею. В 2008 році, до 600-річчя першої писемної згадки про Чернівці, у Чернівецькому обласному краєзнавчому музеї було підготовлено окрему експозицію «Відкриті фонди», де знаходяться раритетні музейні предмети із фондів музею.
Увазі відвідувачів пропонуються меблі з Резиденції Буковинських митрополитів: різьблені шафи, письмовий стіл, приладдя. Цікаві дипломні роботи учнів Вижницького училища декоративно-прикладного мистецтва (1954) – різьблені та інкрустовані бісером сервант, диван, столики, дзеркало.
Серед всього різнобарв’я пам’яток матеріальної та духовної культури нашого народу безцінною окрасою є спадщина Буковинського крайового музею. У наших фондах зберігається близько 850 предметів, які свого часу належали Буковинському крайовому музею. Деякі з них можна побачити в постійнодіючій експозиції, інші, частково, представлені у відкритих фондах.
Заслуговують на увагу відвідувачів відкритих фондів аналой церковний – культова річ для запалювання свічок у православних храмах, датований першою половиною ХХ ст., та два металеві підсвічники, які свого часу прикрашали єзуїтський костел «Серце Ісуса» в м. Чернівцях (1891–1894), виготовлені у другій половині ХІХ ст.
Одним із найцікавіших експонатів цієї експозиції є ліжко, яке було виготовлене для австрійського цісаря Франца – Йосифа І, на прибуття якого очікували під час урочистостей з нагоди відзначення 500-річчя першої писемної згадки про м.Чернівці у 1908 році. Та з огляду на похилий вік (80років) Франц – Йосиф І на ювілейні заходи не прибув, а ліжко, з часом, було передане до крайового музею. Дерев’яне, оздоблене різьбленим рослинним орнаментом у вигляді дубового листя, на спинках барельєф імператора ( який не зберігся) та голова ведмедя. Різьблені голови ведмедів прикрашають і краї бокових сторін ліжка.
Серед експонатів із природничої колекції колишнього Буковинського крайового музею: роги карпатських оленів, прикріплені до дерев’яних підставок, які оздоблені різьбленим орнаментом у вигляді дубового листя, голова антилопи із серповидними рогами. На круглих дерев’яних підставках – голови диких вепрів (кабанів). Природничу тематику відкритих фондів доповнює різьблений таріль із зображенням лісового ландшафту та оленя, що біжить, роботи І. Красовського, датований 40-ми роками ХХ ст.
В колекції стародруків (книги, видруковані до 1825 р.) краєзнавчого музею також є невелика кількість унікальних книг із колекції колишнього Буковинського крайового музею. Здебільшого – це релігійна література, що вирізняється надзвичайно розкішним оформленням як обкладинки, так і друкованих аркушів. Представлено Євангеліє, яке вийшло в світ в 1771 році в Почаївському монастирі.
Значне місце у фондовій колекції Чернівецького обласного краєзнавчого музею посідають етнографічні матеріали. Це посуд, одяг, взуття, предмети побуту середини ХХ ст., в тому числі експонується і традиційний народний жіночий костюм кін. ХІХ – поч. ХХ ст., характерний для Заставнівського повіту, дерев’яна скриня кін. ХІХ ст. – поч. ХХ ст., виготовлена на Вижниччині невідомим майстром. Справжнім витвором мистецтва можна назвати дерев’яну раму роботи невідомого автора, яка виконана в кращих традиціях гуцульської школи різьби по дереву. Рама чорного кольору, полірована, багато оздоблена інкрустацією різнокольоровим бісером, перламутром та жовтим мідним дротом, датується початком ХХ ст. Не менш цікаві і старі фотографії, розміщені в рамі.
Відкриті фонди постійно поповнюються новими музейними предметами та надають відвідувачам унікальну можливість поринути у світ минулого.