Відділ науково-методичної роботи


Для громади кожного села та міста музеї завжди ставали осередками, які зберігали історію, знайомили з природою та плекали звичаї і традиції свого краю. То ж не дивно, що ще в перші повоєнні роки науковці Чернівецького обласного краєзнавчого музею брали активну участь у створенні першого на Буковині музею історії села Витилівки. Музей діяв на громадських засадах. Значно активізувався рух зі створення громадських музеїв у 60-х роках ХХ ст. У період з 1960 по 1972 рік у Чернівецькій області було організовано 45 сільських громадських музеїв. Для надання їм методичної і практичної допомоги у 1969 р. при обласних державних музеях були створені методичні кабінети, які пізніше розширили до науково-методичних відділів.

Відділ науково-методичної роботи Чернівецького обласного краєзнавчого музею було створено у 1972 р. як відділ народних музеїв. Нині це єдина установа Чернівецької області, де зібрано наукову документацію та інформацію про музеї краю, які працюють на громадських засадах.
Майже з перших днів діяльності відділу його багаторічним завідувачем була Євдокія Іванівна Антонюк-Гаврищук (1944-2018) – музейник, краєзнавець, поетеса, Заслужений працівник культури. У наш час у відділі працюють: провідний науковий співробітник – доктор історичних наук І. А. Піддубний і молодший науковий співробітник –  І. І. Данчук.

У 2007 році, як результат науково-дослідної і науково-освітньої діяльності відділу, Є. І. Антонюк-Гаврищук було опубліковано ілюстрований довідник «Музеї Буковини». У книзі презентовано всі історичні, літературні, меморіальні, краєзнавчі, етнографічні, художні, природничі, історико-архітектурні музеї Чернівців та області.

Пріоритетним завданням роботи відділу є розробка методики та організація музейної діяльності, яка проводиться у кількох напрямках. Науковцями надається методична та практична допомога краєзнавцям-ентузіастам та музейним працівникам з питань музейного будівництва, поліпшення роботи музеїв, обліку та збереження музейних колекцій, удосконалення й оновлення діючих і створення нових музейних експозицій, проведення реекспозиції музеїв, впорядкування документації, у написанні наукових концепцій, тематико-структурних планів відповідно до Закону України «Про музей та музейну справу». Наукові співробітники опрацьовують та аналізують річні звіти про діяльність громадських музеїв області, організовують та здійснюють роботу щодо вивчення сучасного стану музейної діяльності та узагальнення досвіду роботи музеїв області, часто виїжджають у міста і села Чернівецької області для надання кваліфікованої допомоги та консультацій.

Спільно з Чернівецьким обласним центром туризму, краєзнавства та екскурсій учнівської молоді організовуються семінари з підвищення кваліфікації громадського активу області. На базі музею також проходять щорічні одноденні наукові семінари.

Науково-методичний відділ музею активно співпрацює з керівниками районних, міських та обласних відділів культури та освіти, з Чернівецьким обласним центром туризму, краєзнавства та екскурсій учнівської молоді щодо діяльності та обліку музеїв при навчальних закладах.
Станом на 1 січня 2019 р. співробітниками відділу науково-методичної роботи взято на облік 137 громадських музеїв.

У фондах громадських музеїв Чернівецької області зараз налічується 111 тис. одиниць збереження, серед них – 103 тис. оригінальних експонатів. У 2018 р. громадські музеї міста та області відвідало 189 тис. осіб.

Доброю традицією стало проведення щорічних міських та обласних форумів «Музей – історія жива», конкурсів екскурсоводів, метою яких є презентація громадських музеїв області та їх унікальних колекцій, підтримка новітніх тенденцій у музейній комунікації, активізація науково-дослідницької, фондової та виставкової роботи.

Діяльність громадських музеїв міста та області представлена різнобічними методами популяризації музейної роботи від регулярних нових виставок у музеях до висвітлення їх роботи в засобах масової інформації: на телебаченні, газетах та радіо. Крім того, інформацію щодо функціонування громадських музеїв містять як численні туристичні путівники, так і рекламні буклети.