Відділ «Буковинська діаспора»


УВАГА!

У зв'язку із реорганізацією та переїздом Музей «Буковинська діаспора» тимчасово припинив роботу з відвідувачами.  

Музей Буковинської діаспори було відкрито в Чернівцях 19 серпня 1992 року. Це був музей історичного профілю і він став першим в Україні музеєм, де експонувалися та зберігалися документи, пов’язані з історією, розвитком та сучасним побутуванням у багатьох регіонах світу вихідців із Буковини, їхнім родоводом, взаєминами з отчим краєм, участю в становленні держав перебування, у примноженні матеріальних і духовних скарбів людства. Першим директором музею діаспори став Віталій Дем'янович Колодій (1939–2016) – відомий український поет, прозаїк, журналіст і перекладач.

У травні 2003 року музей, відповідно до Рішення VІІ сесії Чернівецької обласної ради від 11.03.2003 № 38 – 7/03 «Про реорганізацію Чернівецького музею Буковинської діаспори», було реорганізовано у відділ Чернівецького обласного краєзнавчого музею. Завідуючим відділом призначено Валерія Костянтиновича Бєлінського.

На даний час відділ очолює Оксана Валентинівна Пелех. У складі відділу працює і старший науковий співробітник Н. С. Понюк.

З 1 березня 2019 року науково-дослідний експозиційний відділ «Буковинська діаспора» трансформовано у філію ЧОКМ – музей «Буковинська діаспора», фонди якого налічували близько 4 тисяч музейних предметів.

Тривалий час музей знаходився в приміщенні за адресою: м. Чернівці, вул. Й. Главки, 1-А. В експозиційних залах музею були подані матеріали, які знайомили відвідувачів із життям та діяльністю видатних представників української діаспори, життєві дороги яких пов’язані із Буковиною: Джона-Рамона Гнатишина, 24 Генерал-губернатора Канади (1991–1994 рр.); громадських діячів Василя Гавреляка, Миколи Суховерського ; науковців Аркадія Жуковського, Костянтина Поповича і Василя Колотила; художників Василя Курилика, Миколи Бідняка, Ярослава Паладія; народну майстриню Ксенію Колотило; відомих світові діячів культури єврейського походження Пауля Целана, Йозефа Шмідта, Розу Ауслендер, відомого біохіміка Ервіна Чаргаффа.

Улітку 2020 року музей змінив місце розташування (тепер він розміщений за адресою: вул. О. Кобилянської, 28). Наразі триває робота над створенням нової експозиції. На даний час працює тимчасова виставка «Історичні шляхи українців в Америці», художня галерея «...Із буковинського коріння» – на основі мистецьких творів буковинців-емігрантів. До 105-ї річниці із дня народження буковинської майстрині К. Колотило відтворено її меморіальну кімнату.

Співробітники відділу активно підтримують ділові творчі стосунки з представниками буковинської діаспори Канади, США, Великої Британії, Росії, Молдови, інших країн.

Унікальність відділу у тому, що долучитися до створення і поповнення експозиції може кожен охочий буковинець. Кожен, у кого в сімейних архівах є фото, листи, поштівки від родичів та знайомих, які за різних обставин покинули Батьківщину. Ми з вдячністю приймемо від вас ці артефакти, і спогади про буковинців в усьому світі зможуть побачити тисячі відвідувачів музею.