Музей «Буковинська діаспора»


УВАГА!

У зв'язку із реорганізацією та переїздом Музей Буковинсьої діаспори тимчасово припинив роботу із відвідувачами. Про нове місце розміщення та час відкриття експозиції буде повідомлено додатково.


Музей Буковинської діаспори було відкрито в Чернівцях 19 серпня 1992 року. Це музей історичного профілю, фонди якого нині налічують близько 5 тисяч музейних предметів. Він став першим в Україні музеєм, де експонуються та зберігаються документи, пов’язані з історією, розвитком та сучасним побутуванням у багатьох регіонах світу вихідців із Буковини, їхнім родоводом, взаєминами з отчим краєм, участю в становленні держав перебування, у примноженні матеріальних і духовних скарбів людства. Першим директором музею діаспори був Віталій Дем’янович Колодій (1939–2016) – відомий український поет, прозаїк, журналіст і перекладач.

В травні 2003 року музей, відповідно до Рішення VІІ сесії Чернівецької обласної ради від 11.03.2003 № 38 – 7/03 «Про реорганізацію Чернівецького музею Буковинської діаспори» було реорганізовано у відділ Чернівецького обласного краєзнавчого музею. Завідуючим відділом призначено Валерія Костянтиновича Бєлінського.
На даний час відділ очолює Оксана Валентинівна Пелех. У складі відділу працює і старший науковий співробітник Н. С. Понюк.
З 1 березня 2019 року науково-дослідний експозиційний відділ «Буковинська діаспора» трансформовано у філію Чернівецького обласного краєзнавчого музею – музей «Буковинська діаспора».
Тривалий час музей знаходився в приміщенні за адресою: м. Чернівці, вул. Й. Главки, 1-А. Музей займав 5 кімнат на другому поверсі, чотири з яких були відведені під експозицію.
В експозиційних залах музею були подані матеріали, які знайомили відвідувачів із життям та діяльністю видатних представників української діаспори: Джона-Рамона Гнатишина, 24 Генерал-губернатора Канади (1991–1994 рр.) з буковинським корінням; громадських діячів Василя Гавреляка і Миколи Суховерського; науковців Аркадія Жуковського, Костянтина Поповича; художників Василя Курилика, Ярослава Паладія; народну майстриню Ксенію Колотило; відомих світові діячів культури єврейського походження Пауля Целана, Иозефа Шмідта, Розу Ауслендер, відомого біохіміка Ервіна Чаргаффа, життєві дороги яких пов’язані із Буковиною.
В 2018 році науковцями музею було створено два нові експозиційні розділи: «Я гордий тим, що звуся українцем», присвячений життю і творчості Миколи Бідняка та розділ: «Орест та Денис Руснаки – буковинці, яким аплодував світ».
Влітку 2020 року музей змінив адресу (тепер він розташований за адресою: вул. О. Кобилянської, 28). Наразі триває побудова експозиції.
Співробітники відділу активно підтримують ділові творчі стосунки з представниками буковинської діаспори Канади, США, Великої Британії, Росії, Молдови, інших країн.