Літературно-меморіальний музей Ю. Федьковича з музеєм-садибою в смт Путила


Оселя «Буковинського кобзаря» – Чернівецький літературно-меморіальний музей Юрія Федьковича створений 19 квітня 1945 року Засновником і першим директором був український письменник Григорій Михайлович Мізюн. Тривалий час експозиція музею розміщувалася в одному із корпусів колишньої резиденції буковинських митрополитів, пізніше – у приміщенні обласного краєзнавчого музею. Директорами музею були Галина Кирей, а згодом Галина Гуменюк. Упродовж 30 років (з 1983 року) музей Юрія Федьковича очолювала Ольга Іванівна Филипчук, згодом –  Оксана Іванівна Филипчук, Галина Георгіївна Дутчак. Нині філією завідує Л. В. Колодій.

У 2004 році, до 170-ї річниці від дня народження Юрія Федьковича, створена нова експозиція музею в меморіальному будинку на площі Соборній, 10, де письменник прожив свої останні роки життя. Художній проект, оформлення дев'яти експозиційних залів, цілісний інтер'єр музею створені членом Національної спілки художників України Романом Батогом на основі тематико-експозиційного плану, розробленого заслуженим працівником культури України, завідуючою музею Ольгою Филипчук.

Експозиція музею складається з двох частин: літературної та меморіальної, де висвітлено життєвий та творчий шлях письменника. У музеї є зала «Сподвижники Федьковичевого слова» та виставкова зала. В 2011 році вийшов із друку путівник «Чернівецький літературно-меморіальний музей Юрія Федьковича», укладений Ольгою Филипчук. В 2015 році в літературно-меморіальному музеї Ю. Федьковича, за участю старшого наукового співробітника музею В. Л. Затуловського, ТРК «Чернівці» зняла документальний фільм: «Федькович відомий і невідомий, або екскурсія з приємністю і не без моралі».

З 2015 року в музеї щорічно, 11 січня, в день пам’яті письменника, проводяться обласні конкурси кращих читців творів Юрія Федьковича.

Станом на 1 січня 2019 року основний фонд музею налічує 2 693 експонатів та понад 3000 музейних предметів науково-допоміжного фонду.

За роки існування музею тут працювали: професор Федір Погребенник, краєзнавець Аксентій Яківчук, письменниця Галина Тарасюк, наукові співробітники Олена Тимофеєва, Любов Василик, Оксана та Ганна Криштанович, Лариса Гаврищук, Марія Зайшлюк, доглядачі – Тамара Гусельникова, Параска Біловол. Нині в музеї працюють старші наукові співробітники – В. Л. Затуловський і Г. Г. Дутчак, молодший науковий співробітник музею-садиби Ю. Федьковича в смт Путила – А. В. Прокопюк.

Музей-садиба Юрія Федьковича в смт Путила


У самому центрі Буковинських Карпат, у селищі Путилі (стара назва – Сторонець-Путилів), понад річкою Путилкою, розкинулося просторе подвір’я, обнесене старовинною огорожею, на якому стояла родинна хата Ю. Федьковича. Саме тут майбутній письменник народився, зростав, тут формувався його талант, звідси повела його дорога у непрості життєві круговерті, у складнощі буднів громадського діяча та чарівний і загадковий світ поета-лірика, який завжди, де б не доводилося йому бути, залишався гуцулом з Карпат. Нині тут музей-садиба письменника.

Рішення про створення літературно-меморіального музею на садибі Ю. Федьковича було прийняте в 1940 році, але відкрити музей не вдалося: на заваді стала війна. В жовтні 1944 року пожежа повністю знищила родинну хату письменника, вцілів лише фундамент, криниця та модрина, посаджена за життя Ю. Федьковича.

Згодом на території садиби жителі селища спорудили будинок, у якому розмістився літературний музей Ю. Федьковича. Його експонати розповідають про путильський період життя і творчості письменника. В 1959 році з нагоди 125-річчя від дня народження Ю. Федьковича в садибі біля музею встановили його погруддя.

Відновити родинну хату Ю. Федьковича вимагало саме життя. Адже тут Ю. Федькович народився, тут минули його дитячі та юнацькі роки. Сюди він повернувся в 1863 р. після 10-річної виснажливої служби у цісарській армії і прожив у Путилі до 1876 р. Тут він написав свої кращі твори, сповнені протестом проти соціального і національного гніту.

8 серпня 1974 року, в день 140-ї річниці від дня народження Ю. Федьковича, відбулося урочисте відкриття його відбудованої родинної хати. Відтворити зовнішній та внутрішній вигляд родинної хати письменника допомагали наукові співробітники Чернівецького літературно-меморіального музею Ю. Федьковича. Вивчаючи документи, старі фотографії, листування письменника, спогади сучасників вони зробили опис світлиці, одягу та різних речей, що були в оселі. На основі цього опису художник, заслужений діяч мистецтв України О. С. Плаксій створив ескізи зовнішнього та внутрішнього обладнання хати та всієї садиби, які й були втілені у життя.

До 150-річчя від дня народження буковинського соловія, в 1984 році було споруджено новий пам’ятник Ю. Федьковичу (скульптор В. Бородай, архітектор Б. Городнечний), який замінив погруддя, встановлене в 1959 році.

Краяни не забувають свого співця: вже стало доброю традицією щорічно у першу серпневу неділю збиратися на Федьковичевому подвір’ї біля його родинної хати на літературно-мистецьке свято «Шовкова косися» з нагоди дня народження славного буковинця. Вперше це свято відбулося в 1974 році. Під час проведення «Шовкової косиці» народні умільці та члени асоціації майстрів гуцульського ужиткового мистецтва демонструють свої творчі набутки: вишивку, різьбу по дереву, писанки, картини, килими, рушники… На суд громади свої перші спроби виносять поети-початківці, і, звичайно ж, лунає слово Федьковича та про Федьковича.