Культура краю, друга половина ХХ – початок ХХІ ст.


Розділ був створений у 2016 р., він завершує експозицію відділу новітньої історії краю.

У цій залі презентуються щедрі набутки буковинців у галузі культури у другій половині ХХ ст. Тут висвітлено вагомий внесок у розвій української літератури, що його зробили І. Вільде, В. Бабляк, М. Івасюк, М. Ткач, В. Колодій, Т. Севернюк, М. Матіос, В. Вознюк, М. Лютик та інші письменники – наші краяни. В експозиції широко представлені твори майстрів красного письменства, які пишуть українською, румунською, молдавською, російською та єврейською мовами. За бажанням відвідувачі мають змогу переглянути документальні біографічні фільми про майстрів слова, почути твори в авторському прочитанні.

Про потужний розвиток театрального мистецтва розповідає одна із тем. Чернівецький театр розташований у споруді, яку заслужено називають «дивом із оксамиту і золота», розпочав свою діяльність як український 1940 року «Лісовою піснею» Лесі Українки. З 1954 р. він гордо носить ім’я О. Кобилянської, а з 2008 р. – це Чернівецький обласний академічний український музично-драматичний театр імені О. Кобилянської. За роки свого існування театром здійснено понад 500 постановок за творами вітчизняних та зарубіжних драматургів. На його сцені творили народні артисти України В. Василько, Б. Борін, Г. Янушевич, П. Міхневич, О. Рудницька та ряд інших талановитих акторів.

З 1980 року розпочав свою роботу Чернівецький театр ляльок.

Чернівці справедливо називають пісенною і музичною столицею України. Звідси на увесь світ залунали голоси А. Шкургана, С. Ротару, В. Івасюка, Д. Гнатюка, Н. Яремчука, В. Зінкевича, П. Дворського, О. Сєрова та інших обдарованих виконавців. Добре знані в Україні і далеко за її межами чудові мелодії буковинських композиторів: С. Сабодаша, М. Михайлюка, М. Мозгового, Ю. Гіни, Л. Затуловського, В. Івасюка. Відвідувачам музею пропонується не лише розповідь про талановитих музикантів та виконавців, але і можливість почути фрагменти найвідоміших мелодій буковинських композиторів.

Плідно працює і нині заснована 1940 року Чернівецька обласна філармонія імені Д. Гнатюка. Тут працює цілий ряд творчих колективів, серед яких і всесвітньовідомий Буковинський ансамбль пісні і танцю ім. А. Кушніренка. Саме під півстолітнім керівництвом світлої пам’яті Андрія Миколайовича, ансамбль удостоєний звання заслуженого (1969) та академічного (2004). Цінними експонатами є сценічний костюм, диригентська паличка, ноти з авторськими правками А. Кушніренка та відеозаписи концертів колективу.

Особливий інтерес для відвідувачів становлять раритетні технічні пристрої, які ілюструють перші кроки у радіо-і тележурналістиці, зроблені на Буковині відповідно у 1940-му та 1961-му роках. Вершинних обріїв у кіномистецтві сягнув наш краянин І. Миколайчук – відомий актор і сценарист, лауреат Державної премії ім. Т. Шевченка. В експозиції – розповідь про його кіноролі та сценарії.

В 1944 р. в Чернівцях було засновано студію «Художники Буковини», яка згодом стала відділенням Спілки художників України. Представлені в експозиції картини К. Дзержика, О. Киселиці, Б. Курликова, В. Писарюка, О. Любківського, В. Денисова, О. Криворучка, А. Холоменюка – яскраве свідчення розмаїття образотворчих стилів, технік і тематичних уподобань буковинських художників. 

Ряд матеріалів, представлених в експозиції, репрезентують непересічні таланти скульпторів та майстрів декоративно-ужиткового мистецтва Буковини: В. Гамаля, І. Салевича, Б. Шебрякова, Є. Жовніровського, Г. Коржового, М. Фірчука та інших.