Стаціонарна виставка «Із золотої скарбниці краєзнавчого музею»


Історія становлення Чернівецького обласного краєзнавчого музею така ж багатогранна, як і історія буковинського краю. У фондах ЧОКМ налічується понад 118 тисяч експонатів. Частина з них – спадщина кількох музеїв-попередників, які створювалися поколіннями поціновувачів старовини, починаючи ще з ІІ половини ХІХ ст. У виставковій залі відділу археології, історії середніх віків та нової історії краю у 2021 році створено стаціонарну виставку «Із золотої скарбниці краєзнавчого музею». Для огляду відвідувачам пропонуємо раритети з фондів музею, що демонструють фрагменти історії краю та життя його мешканців у ХІХ – на початку ХХ століття.

Серед експонованих артефактів – оригінальні меблі митрополичої бібліотеки з Резиденції православних митрополитів Буковини і Далмації. Книжкова шафа, робочий стіл та стільці, оздоблені різьбою, датуються останньою чвертю ХІХ століття. Довершеності виставковій залі додають твори мистецтва: ікони, картини, макети середньовічних німецьких замків (з експонатів Крайового музею). Експонуються ікони Божої Матері та «Трійця новозавітня». Картина «Резиденція», написана в 1910 році епархіальним маляром Буковинської православної консисторії Євгеном Максимовичем. Євангеліє 1771 року, надруковане у Почаївському монастирі церковнослов’янською мовою півуставним шрифтом. Дерев’яні обкладинки обшиті червоним оксамитом, на кінцях окуті металом, мають дві металеві застібки. Ззовні обкладинка оздоблена п’ятьма мініатюрами овальної форми на біблійні сюжети.

Затишку та стилю інтер’єру будь-якої оселі надають меблі, посуд, текстиль... Про те, якими були інтер’єри помешкань наприкінці ХІХ століття, можна дізнатися із експонованої книги «Виготовлені меблі і сучасне обладнання кімнат», виданої у Берліні в 1884 році. А візуалізувати популярні в той час предмети інтер’єру можна, оглянувши столики та стільці фірми «Thonet» кінця ХІХ століття. Не менш цікавим експонатом є столик для гри у покер ручної роботи, що датується ІІ половиною ХІХ ст. Заслуговує на увагу і пара дерев’яних стільців з точеними і різьбленими елементами та м’якою оббивкою цього ж часу. Вишуканим доповненням тогочасних салонів були музичні інструменти та пристрої. На виставці експонується грамофон «The Monarch» кін. ХІХ – поч. ХХ ст., виготовлений у Лондоні фірмою «The Gramophone Co. Ltd».

Буковина завжди славилась народними умільцями. Різьба по дереву – одне із традиційних в краї ремесел. На виставці представлені декоративний різьблений таріль, шафки для зберігання грошей та дерев’яне, оздоблене різьбою, ліжко, виготовлене у 1908 році для австрійського цісаря Франца-Йосифа І, на візит якого буковинці чекали з нагоди 500-річчя першої писемної згадки про місто Чернівці. З огляду на похилий вік імператор не зміг приїхати на урочистості. А ліжко згодом було передане до Крайового музею.

Шарму та атмосфери епохи на межі століть виставці додають елегантні костюми, що демонструють зразки одягу городян ХІХ – початку ХХ століття. А містком, що об’єднує в єдине ціле минуле і сучасне, є світлини, на яких зображені мешканці міста.