Чернівецька область за роки незалежності України


Виставка на документальному і речовому матеріалі висвітлює соціально-політичні процеси, які відбувалися в Чернівецькій області, починаючи із 80–90-х років ХХ ст. до сьогодення.
Експозиція розпочинається із матеріалів про масові мітинги і демонстрації з вимогою глибоких демократичних перетворень. Причиною їх стала невідома хімічна хвороба дітей (алопеція), яка в 1988 році спалахнула в Чернівцях. Збурені чернівчани вимагали з’ясувати причини хвороби і вжити заходів для захисту дітей.
В цей час на території краю створюється ряд громадських організацій і партій, які ставлять собі за мету створення Української незалежної держави. Серед експонатів особливий інтерес викликає текст Декларації про державний суверенітет України від 16 липня 1990 р. з автографами народних депутатів України, які голосували за її прийняття. Ряд матеріалів розповідають про перший Всеукраїнський фестиваль української пісні «Червона рута», який проходив у Чернівцях 1989 року під жовто-блакитними прапорами.
Окрема тема – Всеукраїнський референдум 1 грудня 1991 року: 93% буковинців, які взяли участь у ньому, підтримали незалежність України. Експонуються і матеріали про вибори 1-го Президента України, яким став Л. Кравчук.
Про нелегкі часи становлення багатоукладної ринкової економіки, інфляцію та масове безробіття розповідають талони на продукти харчування, тимчасова валюта – український купоно-карбованець.
Ряд матеріалів розповідають про ліквідацію наслідків повеней на річках краю, які мали місце в 2008 та 2010 роках.
Чернівецька область сьогодні – соціально стабільний регіон, на теренах якого гармонійно розвиваються підприємства різних галузей промислового виробництва, сільського та лісового господарства, малого і середнього бізнесу. Про діяльність кращих з них – розповідь в експозиції.
Подано матеріали і про зміни в медицині та освіті, які відбулись за роки незалежності. Привертають увагу матеріали Пауля Пшенічки – учителя фізики та астрономії вищої кваліфікаційної категорії Чернівецького міського ліцею № 1 математичного та економічного профілів, вчителя-методиста (1989), Відмінника освіти України (2005), Заслуженого вчителя України (1996), переможця національної премії Global Teacher Prize Ukraine (2017), почесного члена Лондонського інституту фізики, найкращого вчителя фізики світу за версією Intel (2004).
Окрема тема експозиції – розвиток духовності. Представлені фото новозбудованих за роки незалежності храмів, матеріали про надання Томосу про автокефалію Православній церкві України, фото візиту до Чернівців новообраного Митрополита Київського і всієї України Єпіфанія.
Значних успіхів за роки незалежності здобули буковинські спортсмени, окремі з них добре відомі і за межами України. Серед них дворазова чемпіонка світу із стрільби з лука Т. Мунтян, чемпіон світу зі спортивного орієнтування Ю. Омельченко, чемпіон світу з легкої атлетики І. Гешко – на виставці їх кубки, медалі, державний прапор, з яким І. Гешко зробив коло пошани на стадіоні після перемоги.
Ряд матеріалів розповідають про впровадження реформ на території Чернівецької області впродовж останніх років.