Чернівецька область у роки Другої світової війни


Розділ стаціонарної експозиції висвітлює події, які відбувались на території Чернівецької області та в Україні в роки наймасштабнішої і найкривавішої війни в історії людства. Друга світова війна – глобальний збройний конфлікт, що тривав з 1 вересня 1939 року (вторгнення німецьких військ на територію Польщі) по 2 вересня 1945 року (підписання Акту про капітуляцію Японії).

Для українського народу ІІ світова війна почалася 17 вересня 1939 року, коли радянські війська, за погодженням з німецьким керівництвом, перейшли польсько-радянський кордон і зайняли Західну Україну та Західну Білорусію.

Із початком радянсько-німецької війни 22 червня 1941 р. Чернівецька область, як прикордонна, стала ареною бойових дій.

Оборонні бої на території Чернівецької області вели війська південно-західного фронту (17 стрілецький корпус на чолі з генерал-майором І. В. Галаніним) та 97 прикордонний загін, яким командував полковник Криловський, які протистояли 10 ворожим дивізіям.

Відвідувачі музею можуть ознайомитись із документами, фотографіями та особистими речами воїнів, які першими прийняли на себе удар ворога і мужньо тримали оборону до 7 липня 1941 року.

В експозиції подано матеріали про Повстанський провід «ПуМа», створений О. Масикевичем спільно з О. Полюєм, та Буковинський курінь під проводом П. Войновського, подано фото арештованих і страчених за супротив окупаційній владі діячів українського визвольного руху, серед них Д. Гузар-Чемеринська, сестри Суховерські, Ю. Дідів, І. Зибачинський, О. Гузар та інші.
7 липня 1941 року румунські війська повністю окупували територію Чернівецької області. Окремою темою подано матеріали, які розповідають про 33 місяці окупаційного режиму: масові розстріли мирного населення на правому березі р. Прут 6–7 липня 1941 року; створення у північно-східній частині Чернівців гетто, де утримувалось близько 50 тисяч євреїв; організацію концтаборів у населених пунктах краю, в яких на кінець серпня 1941 р. утримувалось понад 28,5 тис. чол.; масове вивезення населення (майже 70 тисяч) на каторжні роботи в Румунію і Німеччину.

Добірка документів і матеріалів розповідає про боротьбу місцевого населення проти окупаційного режиму. Подано матеріали про діяльність підпільної організації в складі 12 чоловік на чолі із І. Чепурняком та М. Рудим у с. Іванівці Кельменецького району та молодіжну організацію у м. Хотині, створену у серпні 1941 р. Це була досить чисельна організація, її діяльністю керував штаб у складі: К. Галкіна, В. Манченка, М. Салтанчука, Д. Семенчука, О. Непомнящого. На жаль, організація була викрита і 24 жовтня 1942 р. п’ятеро членів штабу було розстріляно на Чернівецькому кладовищі.

В 1943 р. в Буковинських Карпатах з окремих загонів було створено Буковинську Українську Самооборонну Армію (БУСА) під проводом Василя Лугового (Шумка). У 1944 р. повстанці утворили Буковинський курінь УПА і продовжили боротьбу у складі воєнної округи «Говерла».
В січні-березні 1944 р. на територію області в районі с. Романківці Сокирянського району було закинуто бійців партизанських загонів ім.Чапаєва під командуванням І. К. Примака та ім. Лазо під командуванням Г. Х. Хайрутдінова, а також диверсійні групи М. Н. Удонова, Т. Ф. Прокіна, і бійців партизанського загону під командуванням О. В. Тканка. Згодом цей загін за рахунок місцевих жителів Хотинського та Заставнівського районів виріс у партизанське з’єднання, яке об’єднувало близько 400 чол. В експозиції представлені фото та особисті речі командирів партизанських загонів, партизанська зброя, листівки періоду окупації.

Територія Чернівецької області була звільнена частинами І Українського фронту в ході Проскурівсько-Чернівецької операції та ІІ Українського фронту в ході Умансько-Ботошанської операції.

29 березня 1944 р. звільнено обласний центр – м. Чернівці, в боях відзначилися частини 64-ї танкової бригади.

Завершили звільнення області частини 40-ї армії Українського фронту 25 вересня 1944 р. визволенням с. Сарата Путильського району.

В квітні-травні 1944 року на Буковині була проведена мобілізація. 93 тис. мешканців Чернівецької області воювали в лавах Червоної армії, 13 тисяч з них загинули, 50 тис. нагороджені за хоробрість орденами і медалями. 

Представлені матеріали наших земляків, які в роки Другої світової війни боролися з ворогом за межами своєї країни. Окремо подано матеріали про наших земляків, які брали участь у боях проти Японії на Далекому Сході.

Після перемоги над нацизмом у Європі (8 травня 1945р.) і завершення Другої світової війни (2 вересня 1945 р.) для населення Західноукраїнських земель війна не закінчилась. Війна після війни тривала до 1953 року. У повоєнний період сталінський режим проводив політику насильницької радянізації новоприєднаних українських територій, що викликало спротив у населення.
Ряд загонів УПА у повоєнні роки діяв і на території Чернівецької області. В експозиції подано макет фрагменту криївки – військово-оборонної та господарської споруди під землею, яка використовувалась вояками УПА.

Окремими темами експозиції є зброя, яка використовувалась у роки Другої світової війни та підсумки ІІ світової війни.