На захисті свободи


Виставка «На захисті свободи» висвітлює буремні події недалекого минулого – Євромайдан, який переріс у Революцію Гідності, окупацію й анексію Криму, російську агресію на сході нашої країни.

Представлені документальні матеріали та фотографії протестних виступів у Києві, які розпочались 21 листопада 2013 р. як реакція на відмову офіційного Києва від підписання угоди про асоціацію з Євросоюзом. Акції протесту продовжувались до кінця лютого 2014 року. Серед протестувальників було багато буковинців. 

Як наслідок ухвалення Верховною Радою України 16 січня 2014 р. законів, спрямованих на звуження конституційних прав і свобод громадян, антиурядові виступи ширились по всій країні, в тому числі і на Буковині. Експонуються фото штурму Чернівецької ОДА. Євромайдан почав переростати у Революцію Гідності.

22 січня 2014 р. на Майдані пролилася кров, починається відлік жертв режиму Януковича, пізніше названих Небесною Сотнею. Найбільша кількість загиблих – 20 лютого 2014 року, у «кривавий четвер», серед них і чернівчанин Олександр Щербанюк, поранений Василь Аксенин згодом помер у лікарні. Матеріали про них представлені в експозиції.

Після втечі з України Януковича 23 лютого 2014 р. розпочалася російська збройна агресія. Першим етапом її стала окупація Криму, яка розпочалась 20 лютого 2014 р. 16 березня проведений так званий «референдум» щодо статусу Криму із заздалегідь передбачуваним результатом. За 2 дні в Кремлі було підписано договір про прийняття Криму й Севастополя до складу Російської Федерації.

Наступним етапом агресії стало захоплення проросійськими активістами адмінбудівель та відділків міліції у містах Донеччини та Луганщини, а згодом тут створюються, так звані республіки – «ДНР» та «ЛНР» – з маріонетковими проросійськими урядами. Відповіддю на це стає оголошення керівництвом України Антитерористичної операції, яка переросла у повноцінну війну. 30 квітня 2018 р., на п'ятому році війни на Донбасі, завершилася АТО. Про це офіційно оголосив Президент Петро Порошенко, підписавши відповідний указ. Замість неї почалася Операція Об'єднаних сил (ООС). Військовою операцією тепер керує не СБУ, а створений Міноборони Об’єднаний оперативний штаб. Із російськими окупантами та місцевими бойовиками ведуть боротьбу і військо, і поліція, і прикордонники під керівництвом армійців.
Багато буковинців взяли до рук зброю, щоб захистити цілісність і державний суверенітет України. Широко представлені матеріали про наших земляків, учасників АТО/ООС. Експонуються фото військової техніки, рештки автомобілів української армії, знищених артилерією терористів, танковий фугасний снаряд та інше.

Війна на Сході України – це біль всього українського народу, наша біда, яка принесла немалі людські жертви. Понад 80 фотографій з біографіями буковинців, які вже ніколи не повернуться додому, представлені в експозиції. Першим буковинцем, який загинув на сході, був В’ячеслав Пелехатий із с. Яворівка Хотинського району. В «Іловайському котлі» загинув Леонід Петихачний… На жаль, список загиблих героїв поповнюється.

Окрема тема експозиції – волонтерський рух. На Буковині створено цілу низку громадських волонтерських організацій, які допомагають бійцям на сході України всім необхідним. Буковина зазнала втрат і серед волонтерів, про них розповідь в експозиції. На міні під Луганськом підірвався волонтер Роман Шлюсар; медик-волонтер В’ячеслав Трепко, перебуваючи на передовій, рятував життя українських бійців, заплативши за це власним.